Lui Robert Turcescu nu îi plac bloggerii

http://www.aluzii.ro/wp-content/gallery/persoane/robertturcescu.jpg

În cadrul emisiunii Ediţie Specială de aseară de la Realitatea TV dedicată Orbaniadei, Robert Turcescu şi Mihai Tatulici l-au avut ca invitat pe Bogdan Teodorescu, o persoană a cărui inteligenţă sclipitoare şi bun simţ le apreciez în mod deosebit. Atunci când Bogdan Teodorescu a spus că înainte de a veni la emisiune a citit cîteva bloguri pentru a se informa asupra opiniilor bloggerilor despre accidentul lui Ludovic Orban, Robert Turcescu a strâmbat din nas a silă, declarînd ceva în genul că nu trebuie băgată în seamă opinia bloggerilor.

Interesant este că Robert Turcescu prezintă zilnic la Europa FM o emisiune interactivă cu ascultătorii pe diverse teme, şi pare-se că acolo acordă atenţia cuvenită acestora. La fel cum acordă atenţie şi membrilor forumului dedicat emisiunii respective.

Bloggerii sunt şi ei, în fond, nişte ascultători şi telespectatori oarecare care îşi spun punctul de vedere pe propriile pagini. Atunci, de unde atâta aversiune la Robert Turcescu împotriva acestora?

Personal nu văd decât trei posibilităţi:

1. Nu acordă atenţie decât ascultătorilor şi telespectatorilor care se exprimă într-un mod “organizat”, pe medii web aparţinând instituţiilor unde îşi desfăşoară activitatea

2. Nu suportă ideea de blog în sine (nu ştiu din ce motive, dar această ipoteză este probabilă, întrucât nu am reuşit să găsesc pe net un blog personal al lui Turcescu, deşi colegii săi folosesc de mult timp şi cu mult succes acest mijloc de comunicare. Mai mult chiar, am văzut că bloggerul care l-a “înzestrat” pe Adrian Năstatse cu un blog i-a pregătit şi lui Robert Turcescu unul, dar se pare că de data aceasta nu a avut succes, blogul a rămas doar cu invitaţia de pe prima pagină).

3. În realitate (fără “a” la final) nu este interesat de părerile nimănui, crede doar în cele personale, dar meseria îi impune să pară că este interesat şi ia în consideraţie opiniile cititorilor, ascultătorilor şi telespectatorilor.

Personal nu cred în ultima versiune, dar este totuşi o posibilitate. În opinia mea Robert Turcescu are principii frumoase, poate este chiar un idealist, dar atitudinea sa (impusă sau involuntară) de justiţiarul presei româneşti deformează mult imaginea reală a acestuia (sau poate este doar o barieră impusă, pentru a se proteja?).

Oricum, stilul acesta de justiţiar a făcut ca, în cazul Orbaniadei, ceea ce trebuia să fie un caz de demnitar prins cu ocaua mică şi care trebuie să răspundă moral şi legal pentru faptele sale, să pară acum multor români un caz de linşaj mediatic programat şi, în final, un război personal între Robert Turcescu şi Ludovic Orban.

Share and Enjoy: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google
  • BlinkList
  • Blogosphere News
  • co.mments
  • eKudos
  • Furl
  • Live
  • Ma.gnolia
  • NewsVine
  • Propeller
  • Reddit
  • Slashdot
  • SphereIt
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • TwitThis
  • YahooMyWeb

Tags: , , , , , , , ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Leave a Reply